Django - en to br translation catalogue (249 entries)

en: "%(path)s" does not exist
br: N'eus ket eus "%(path)s"

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
br: N'eo ket "%s" un talvoud reizh evit un alc'hwez-mamm.

en: %(datetime)s couldn't be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
br: N'eo ket bete komprenet an talvoud %(datetime)s er werzhid eur %(current_timezone)s; pe eo amjestr pe n'eus ket anezhañ.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
br: Ret eo da %(field_name)s bezañ e-unan evit al lodenn %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
br: Bez' ez eus c'hoazh eus ur %(model_name)s gant ar %(field_label)s-mañ.

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
br[0]: %(size)d okted
br[1]: %(size)d okted

en: '%s' value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
br: Direizh eo furmad deiziad an talvoud '%s'. Ret eo dezhañ klotañ gant BBBB-MM-DD.

en: '%s' value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
br: Direizh eo furmad an talvoud '%s'. Ret eo dezhañ klotañ gant ar furmad HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: '%s' value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
br: Direizh eo furmad deiziad an talvoud '%s'. Ret eo dezhañ klotañ gant ar furmad BBBB-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] .

en: '%s' value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
br: Reizh eo furmad deiziad an talvoud '%s' (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) nemet eo faos an eur.

en: '%s' value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
br: Reizh eo furmad deiziad an talvoud '%s' (BBBB-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) nemet eo faos an eur/deiziad.

en: '%s' value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
br: Reizh eo furmad deiziad an talvoud '%s'  (BBBB-MM-DD) nemet eo faos an deiziad.

en: '%s' value must be a decimal number.
br: Ret eo d'an talvoud '%s' bezañ un niver dekvedennel.

en: '%s' value must be a float.
br: Ret eo d'an talvoud '%s' bezañ ur skej nij.

en: '%s' value must be an integer.
br: Ret eo d'an talvoud '%s' bezañ un niver anterin.

en: '%s' value must be either None, True or False.
br: Ret eo d'an talvoud '%s' bezañ Netra, Gwir pe Gaou.

en: '%s' value must be either True or False.
br: Ret eo d'an talvoud '%s' bezañ Gwir pe Gaou.

en: AM
br: Mintin

en: Albanian
br: Albaneg

en: April
br: Ebrel

en: Arabic
br: Arabeg

en: Argentinian Spanish
br: Spagnoleg Arc'hantina

en: August
br: Eost

en: Azerbaijani
br: Azeri

en: Basque
br: Euskareg

en: Bengali
br: Bengaleg

en: Big (8 byte) integer
br: Anterin bras (8 okted)

en: Boolean (Either True or False)
br: Boulean (gwir pe gaou)

en: Boolean (Either True, False or None)
br: Boulean (gwir pe gaou pe netra)

en: Bosnian
br: Bosneg

en: Brazilian Portuguese
br: Portugaleg Brazil

en: British English
br: Saozneg Breizh-Veur

en: Bulgarian
br: Bulgareg

en: Catalan
br: Katalaneg

en: Change
br: Kemmañ

en: Clear
br: Riñsañ

en: Comma-separated integers
br: Niveroù anterin dispartiet dre ur skej

en: Croatian
br: Kroateg

en: Currently
br: Evit ar mare

en: Czech
br: Tchekeg

en: Danish
br: Daneg

en: Date (with time)
br: Deizad (gant an eur)

en: Date (without time)
br: Deizad (hep eur)

en: December
br: Kerzu

en: Decimal number
br: Niver dekvedennel

en: Delete
br: Diverkañ

en: Directory indexes are not allowed here.
br: N'haller ket diskwel endalc'had ar c'havlec'h-mañ.

en: Dutch
br: Nederlandeg

en: Email address
br: Chomlec'h postel

en: Empty list and '%(class_name)s.allow_empty' is False.
br: Roll goullo ha faos eo '%(class_name)s.allow_empty'.

en: English
br: Saozneg

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
br: Gwiriit mat n'eus ket ouzhpenn %s sifr goude ar skej.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
br: Gwiriit mat n'eus ket ouzhpenn %s sifr a-raok ar skej.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
br: Gwiriit mat n'eus ket ouzhpenn %s sifr en holl.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
br: Gwiriit mat n'eus ket ouzhpenn %(max)d arouezenn da anv ar restr (bez' he deus %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
br: Gwiriit mat ez eus da nebeutañ %(limit_value)d arouezenn en talvoud-mañ (evit ar mare ez eus %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
br: Gwiriit mat ez eus d'ar muiañ %(limit_value)d arouezenn en talvoud-mañ (evit ar mare ez eus %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
br: Bezit sur ez eo an talvoud-mañ %(limit_value)s (evit ar mare ez eo %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
br: Gwiriit mat emañ an talvoud-mañ a-us pe par da %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
br: Gwiriit mat emañ an talvoud-mañ a-is pe par da %(limit_value)s.

en: Enter a list of values.
br: Merkit ur roll talvoudoù

en: Enter a number.
br: Merkit un niver.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
br: N'hall bezañ er vaezienn-mañ nemet lizherennoù, niveroù, tiredoù izel _ ha barrennigoù-stagañ.

en: Enter a valid IPv4 address.
br: Merkit ur chomlec'h IPv4 reizh.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
br: Merkit ur chomlec'h IPv4 pe IPv6 reizh.

en: Enter a valid IPv6 address.
br: Merkit ur chomlec'h IPv6 reizh.

en: Enter a valid URL.
br: Merkit un URL reizh

en: Enter a valid date.
br: Merkit un deiziad reizh

en: Enter a valid date/time.
br: Merkit un eur/deiziad reizh

en: Enter a valid time.
br: Merkit un eur reizh

en: Enter a valid value.
br: Merkit un talvoud reizh

en: Enter a whole number.
br: Merkit un niver anterin.

en: Enter only digits separated by commas.
br: Merkañ hepken sifroù dispartiet dre skejoù.

en: Esperanto
br: Esperanteg

en: Estonian
br: Estoneg

en: February
br: C'hwevrer

en: Field of type: %(field_type)s
br: Seurt maezienn : %(field_type)s

en: File
br: Restr

en: File path
br: Treug war-du ar restr

en: Finnish
br: Finneg

en: Floating point number
br: Niver gant skej nij

en: Foreign Key (type determined by related field)
br: Alc'hwez estren (seurt termenet dre ar vaezienn liammet)

en: French
br: Galleg

en: Fri
br: Gwe

en: Friday
br: Gwener

en: Frisian
br: Frizeg

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
br: En dazont ne vo ket a %(verbose_name_plural)s rak faos eo %(class_name)s.allow_future.

en: Galician
br: Galizeg

en: Georgian
br: Jorjianeg

en: German
br: Alamaneg

en: Greek
br: Gresianeg

en: Hebrew
br: Hebraeg

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
br: Dalc'hit da bouezañ "Ktrl" pe "Urzhiad" (stokell Aval) war ur Mac.

en: Hungarian
br: Hungareg

en: IP address
br: Chomlec'h IP

en: IPv4 address
br: Chomlec'h IPv4

en: Icelandic
br: Islandeg

en: Image
br: Skeudenn

en: Index of %(directory)s
br: Meneger %(directory)s

en: Indonesian
br: Indonezeg

en: Integer
br: Anterin

en: Invalid date string '%(datestr)s' given format '%(format)s'
br: Direizh eo ar furmad '%(format)s' evit an neudennad deiziad '%(datestr)s'

en: Irish
br: Iwerzhoneg

en: Italian
br: Italianeg

en: January
br: Genver

en: Japanese
br: Japaneg

en: July
br: Gouere

en: June
br: Mezheven

en: Kannada
br: Kannata

en: Kazakh
br: kazak

en: Korean
br: Koreaneg

en: Latvian
br: Latveg

en: Lithuanian
br: Lituaneg

en: Macedonian
br: Makedoneg

en: Many-to-many relationship
br: Darempred lies-ouzh-lies

en: March
br: Meurzh

en: May
br: Mae

en: Mexican Spanish
br: Spagnoleg Mec'hiko

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
br: N'eus ket eus ar patrom %(model)s gant an alc'hwez-mamm pk %(pk)r.

en: Mon
br: Lun

en: Monday
br: Lun

en: Mongolian
br: Mongoleg

en: Nepali
br: nepaleg

en: Nicaraguan Spanish
br: Spagnoleg Nicaragua

en: No
br: Ket

en: No %(verbose_name)s found matching the query
br: N'eus bet kavet traezenn %(verbose_name)s ebet o klotaén gant ar goulenn

en: No %(verbose_name_plural)s available
br: N'eus %(verbose_name_plural)s ebet da gaout.

en: No day specified
br: N'eus bet resisaet deiz ebet

en: No file was submitted.
br: N'eus bet kaset restr ebet.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
br: N'eus ket kaset restr ebet. Gwiriit ar seurt enkodañ evit ar restr

en: No month specified
br: N'eus bet resisaet miz ebet

en: No week specified
br: N'eus bet resisaet sizhun ebet

en: No year specified
br: N'eus bet resisaet bloavezh ebet

en: Norwegian Bokmal
br: Norvegeg Bokmal

en: Norwegian Nynorsk
br: Norvegeg Nynorsk

en: November
br: Du

en: October
br: Here

en: One-to-one relationship
br: Darempred unan-ouzh-unan

en: Order
br: Urzh

en: PM
br: G.M.

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
br: N'eo ket 'last' ar bajenn na n'hall ket bezañ amdroet en un niver anterin.

en: Persian
br: Perseg

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
br: Reizhit ar roadennoù e doubl e %(field)s, na zle bezañ enni nemet talvoudoù dzho o-unan.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
br: Reizhit ar roadennoù e doubl e %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
br: Reizhit ar roadennoù e doubl e %(field_name)s a rank bezañ ennañ talvodoù en o-unan evit lodenn %(lookup)s %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
br: Reizhañ ar roadennoù e doubl zo a-is

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
br: Kasit ur restr pe askit al log riñsañ; an eil pe egile

en: Polish
br: Poloneg

en: Portuguese
br: Portugaleg

en: Positive integer
br: Niver anterin pozitivel

en: Positive small integer
br: Niver anterin bihan pozitivel

en: Punjabi
br: Punjabeg

en: Romanian
br: Roumaneg

en: Russian
br: Rusianeg

en: Sat
br: Sad

en: Saturday
br: Sadorn

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
br: Dizuit un dibab reizh. %(value)s n'emañ ket e-touez an dibaboù posupl.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
br: Diuzit un dibab reizh. N'emañ ket %s e-touez ar re bosupl.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
br: Diuzit un dibab reizh. N'emañ ket an dibab-mañ e-touez ar re bosupl.

en: September
br: Gwengolo

en: Serbian
br: Serbeg

en: Serbian Latin
br: Serbeg e lizherennoù latin

en: Simplified Chinese
br: Sinaeg eeunaet

en: Slovak
br: Slovakeg

en: Slovenian
br: Sloveneg

en: Slug (up to %(max_length)s)
br: Slug (betek %(max_length)s arouez.)

en: Small integer
br: Niver anterin bihan

en: Spanish
br: Spagnoleg

en: String (up to %(max_length)s)
br: neudennad arouezennoù (betek %(max_length)s)

en: Sun
br: Sul

en: Sunday
br: Sul

en: Swahili
br: swahileg

en: Swedish
br: Svedeg

en: Tamil
br: Tamileg

en: Tatar
br: tatar

en: Telugu
br: Telougou

en: Text
br: Testenn

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
br: Ne glot ket an alc'hwez estren enlinenn gant alc'hwez-mamm an urzhiataer galloudel kar

en: The submitted file is empty.
br: Goullo eo ar restr kaset.

en: This field cannot be blank.
br: N'hall ket ar vaezienn chom goullo

en: This field cannot be null.
br: N'hall ket ar vaezienn chom goullo

en: This field is required.
br: Rekis eo leuniañ ar vaezienn.

en: Thu
br: Yao

en: Thursday
br: Yaou

en: Time
br: Eur

en: Traditional Chinese
br: Sinaeg hengounel

en: Tue
br: Meu

en: Tuesday
br: Meurzh

en: Turkish
br: Turkeg

en: Ukrainian
br: Ukraineg

en: Unknown
br: Dianav

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
br: Enpozhiit ur skeudenn reizh. Ar seurt bet enporzhiet ganeoc'h a oa foeltret pe ne oa ket ur skeudenn

en: Urdu
br: Ourdou

en: Value %r is not a valid choice.
br: N'eo ket an talvoud %r un dibab reizh.

en: Vietnamese
br: Vietnameg

en: Wed
br: Mer

en: Wednesday
br: Merc'her

en: Welsh
br: Kembraeg

en: Yes
br: Ya

en: a.m.
br: mintin

[ctx: abbrev. month]
en: April
br: Ebr.

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
br: Eos.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
br: Kzu

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
br: C'hwe.

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
br: Gen.

[ctx: abbrev. month]
en: July
br: Gou.

[ctx: abbrev. month]
en: June
br: Mez.

[ctx: abbrev. month]
en: March
br: Meu.

[ctx: abbrev. month]
en: May
br: Mae

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
br: Du

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
br: Her.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
br: Gwe.

[ctx: alt. month]
en: April
br: Ebrel

[ctx: alt. month]
en: August
br: Eost

[ctx: alt. month]
en: December
br: Kerzu

[ctx: alt. month]
en: February
br: C'hwevrer

[ctx: alt. month]
en: January
br: Genver

[ctx: alt. month]
en: July
br: Gouere

[ctx: alt. month]
en: June
br: Mezheven

[ctx: alt. month]
en: March
br: Meurzh

[ctx: alt. month]
en: May
br: Mae

[ctx: alt. month]
en: November
br: Du

[ctx: alt. month]
en: October
br: Here

[ctx: alt. month]
en: September
br: Gwengolo

en: and
br: ha

en: apr
br: Ebr

en: aug
br: Eos

en: day | days
br[0]: deiz
br[1]: deiz

en: dec
br: Kzu

en: feb
br: C'hwe

en: hour | hours
br[0]: eur
br[1]: eur

en: jan
br: Gen

en: jul
br: Gou

en: jun
br: Mez

en: mar
br: Meu

en: may
br: Mae

en: midnight
br: hanternoz

en: minute | minutes
br[0]: munut
br[1]: munut

en: minutes
br: munut

en: month | months
br[0]: miz
br[1]: miz

en: noon
br: kreisteiz

en: nov
br: Du

en: oct
br: Her

en: or
br: pe

en: p.m.
br: g.m.

en: sep
br: Gwe

en: week | weeks
br[0]: sizhun
br[1]: sizhun

en: year | years
br[0]: bloaz
br[1]: bloaz

en: yes,no,maybe
br: ya, ket, marteze
