Django - en to sw translation catalogue (249 entries)

en: "%(path)s" does not exist
sw: "%(path)s" haipo

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
sw: "%s" ni thamani batili kwa `primary key`.

en: %(datetime)s couldn't be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
sw: Imeshindikana kufasiri %(datetime)s katika majira ya %(current_timezone)s;Inawezekana kuwa kuna utata au kiti hichi hakipo.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
sw: Ni lazima %(field_name)s kuwa pekee kwa  %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
sw: Tayari kuna %(field_label)s kwa %(model_name)s nyingine.

en: %(number)d %(type)s
sw: %(type)s %(number)d

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
sw[0]: baiti %(size)d
sw[1]: baiti %(size)d

en: %s GB
sw: GB %s

en: %s KB
sw: KB %s

en: %s MB
sw: MB %s

en: %s PB
sw: PB %s

en: %s TB
sw: TB %s

en: '%s' value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
sw: Thamani '%s' iko katika mfumo wa tarehe batili.Ni lazima kuwa katika mfumo wa MMMM-MM-TT

en: '%s' value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
sw: Thamani '%s' iko katika mfumo batili. Ni lazima kuwa katika mfumo SS:DD[:ss[.uuuuuu]]

en: '%s' value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
sw: Thamani '%s' iko katika mfumo batili. Ni lazima kuwa katika mfumo HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ].

en: '%s' value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
sw: Thamani '%s' iko katika mfumo halali (SS:DD[:ss[.uuuuuu]]) lakini ina muda batili.

en: '%s' value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
sw: Thamani '%s' ina muundo sahihi (MMMM-MM-SS SS:DD[:ss[.uuuuuu]][TZ]) lakini ina muda au tarehe/muda batili.

en: '%s' value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
sw: Thamani '%s' iko katika mfumo sahihi (MMMM-MM-TT) lakini ni tarehe batili.

en: '%s' value must be a decimal number.
sw: Lazima thamani ya '%s' iwe namba ya desimali

en: '%s' value must be a float.
sw: Thamani ya '%s' ni lazima iwe floti.

en: '%s' value must be an integer.
sw: thamani ya '%s' ni lazima iwe inteja.

en: '%s' value must be either None, True or False.
sw: Thamani ya '%s' ni lazima iwe aidha Hakuna, Kweli au Si Kweli.

en: '%s' value must be either True or False.
sw: Thamani ya '%s' ni lazima iwe Kweli au Si Kweli.

en: , %(number)d %(type)s
sw: , %(type)s %(number)d

en: Albanian
sw: Kialbania

en: April
sw: Aprili

en: Arabic
sw: Kiarabu

en: Argentinian Spanish
sw: Kihispania cha Argentina

en: August
sw: Agosti

en: Azerbaijani
sw: Kiazerbaijani

en: Basque
sw: Kibaskyue

en: Bengali
sw: Kibengali

en: Big (8 byte) integer
sw: Inteja kubwa (baiti 8)

en: Boolean (Either True or False)
sw: Buleani (Aidha Kweli au Si kweli)

en: Boolean (Either True, False or None)
sw: Buleani (Aidha kweli, Si kweli au Hukuna)

en: Bosnian
sw: Kibosnia

en: Brazilian Portuguese
sw: Kireno cha Kibrazili

en: British English
sw: Kiingereza cha Uingereza

en: Bulgarian
sw: Kibulgaria

en: Catalan
sw: Kikatalani

en: Change
sw: Badili

en: Clear
sw: Safisha

en: Comma-separated integers
sw: Inteja zilizotengwa kwa koma

en: Croatian
sw: Kikroeshia

en: Currently
sw: Kwa sasa

en: Czech
sw: Kicheki

en: Danish
sw: Kideni

en: Date (with time)
sw: Tarehe (pamoja na muda)

en: Date (without time)
sw: Tarehe (bila ya muda)

en: December
sw: Disemba

en: Decimal number
sw: Namba ya desimali

en: Delete
sw: Futa

en: Directory indexes are not allowed here.
sw: Sahirisi za saraka haziruhusiwi hapa.

en: Dutch
sw: Kidachi

en: Email address
sw: Anuani ya baruapepe

en: Empty list and '%(class_name)s.allow_empty' is False.
sw: Orodha tupu na '%(class_name)s.allow_empty'.ni 'False'.

en: English
sw: Kiingereza

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
sw: Hakikisha kuwa hakuna zaidi ya jumla ya nafasi %s za desimali.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
sw: Hakikisha kuwa hakuna zaidi ya tarakimu %s kabla ya nukta ya desimali.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
sw: Hakikisha kuwa hakuna zaidi ya jumla ya tarakimu %s.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
sw: Hakikisha jina la faili hili lina vibambo visivyozidi %(max)d (lina %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
sw: Hakikisha thamani hii ina angalao vibambo %(limit_value)d (ina %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
sw: Hakikisha thamani hii ina si zaidi ya vibambo %(limit_value)d (ina %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
sw: Hakikisha thamani hii ni %(limit_value)s (ni %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
sw: Hakikisha thamani hii ni kubwa kuliko au sawa na %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
sw: Hakikisha thamani hii ni ndogo kuliko au sawa na %(limit_value)s.

en: Enter a list of values.
sw: Ingiza orodha ya thamani

en: Enter a number.
sw: Ingiza namba

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
sw: Ingiza slagi halali yenye herufi, namba, "_" au "-"

en: Enter a valid IPv4 address.
sw: Ingiza anuani halali ya IPV4

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
sw: Ingiza anuani halali za IPV4 au IPV6

en: Enter a valid IPv6 address.
sw: Ingiza anuani halali ya IPV6

en: Enter a valid URL.
sw: Ingiza URL halali.

en: Enter a valid date.
sw: Ingiza tarehe halali

en: Enter a valid date/time.
sw: Ingiza tarehe/muda halali

en: Enter a valid time.
sw: Ingiza muda halali

en: Enter a valid value.
sw: Ingiza thamani halali

en: Enter a whole number.
sw: Ingiza namba kamili

en: Enter only digits separated by commas.
sw: Ingiza tarakimu zilizotenganishwa kwa koma tu.

en: Esperanto
sw: Kiesperanto

en: Estonian
sw: Kiestonia

en: February
sw: Februari

en: Field of type: %(field_type)s
sw: Uga wa aina %(field_type)s

en: File
sw: Faili

en: File path
sw: Njia ya faili

en: Finnish
sw: Kifini

en: Floating point number
sw: Namba ya `floating point`

en: Foreign Key (type determined by related field)
sw: 'Foreign Key' (aina inapatikana kwa uga unaohusiana)

en: French
sw: Kifaransa

en: Fri
sw: Ijmaa

en: Friday
sw: Ijumaa

en: Frisian
sw: Kifrisi

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
sw: %(verbose_name_plural)s kutoka wakati ujao haiwezekani  kwani `%(class_name)s.allow_future` ni `False`.

en: Galician
sw: Kigalatia

en: Georgian
sw: Kijiojia

en: German
sw: Kijerumani

en: Greek
sw: Kigiriki

en: Hebrew
sw: Kiyahudi

en: Hindi
sw: Kihindi

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
sw: Shikilia chini "Control", au "Command" kwenye Mac, ili kuchagua zaidi ya moja.

en: Hungarian
sw: Kihangaria

en: IP address
sw: anuani ya IP

en: IPv4 address
sw: anuani ya IPV4

en: Icelandic
sw: Kiaiselandi

en: Image
sw: Picha

en: Index of %(directory)s
sw: Sahirisi ya %(directory)s

en: Indonesian
sw: Kiindonesia

en: Integer
sw: Inteja

en: Invalid date string '%(datestr)s' given format '%(format)s'
sw: Tungo batili ya tarehe '%(datestr)s' muundo ni '%(format)s'

en: Irish
sw: Kiairishi

en: Italian
sw: Kiitaliano

en: January
sw: Januari

en: Japanese
sw: Kijapani

en: July
sw: Julai

en: June
sw: Juni

en: Kannada
sw: Kikanada

en: Kazakh
sw: Kizakhi

en: Khmer
sw: Kihema

en: Korean
sw: Kikorea

en: Latvian
sw: Kilatvia

en: Lithuanian
sw: Kilithuania

en: Macedonian
sw: Kimacedonia

en: Malayalam
sw: Kimalayalam

en: Many-to-many relationship
sw: Uhusiano wa vingi-kwa-vingi

en: March
sw: Machi

en: May
sw: Mei

en: Mexican Spanish
sw: Kihispania cha Mexico

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
sw: Hakuna modeli %(model)s yenye pk %(pk)r.

en: Mon
sw: Jtatu

en: Monday
sw: Jumatatu

en: Mongolian
sw: Kimongolia

en: Nepali
sw: Kinepali

en: Nicaraguan Spanish
sw: Kihispania cha Nikaragua

en: No
sw: Hapana

en: No %(verbose_name)s found matching the query
sw: hakuna %(verbose_name)s kulingana na ulizo

en: No %(verbose_name_plural)s available
sw: Hakujapatikana %(verbose_name_plural)s

en: No day specified
sw: Hakuna siku maalum iliyitajwa

en: No file was submitted.
sw: Hakuna faili lililokusanywa.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
sw: Hakuna faili lililokusanywa. Angalia aina ya msimbo kwenye fomu.

en: No month specified
sw: Hakuna mwezi maalum uliotajwa

en: No week specified
sw: Hakuna wiki maalum iliyotajwa

en: No year specified
sw: Hakuna mwaka maalum uliotajwa

en: Norwegian Bokmal
sw: kibekmali cha Kinorwei

en: Norwegian Nynorsk
sw: Kinynorki cha Kinorwei

en: November
sw: Novemba

en: October
sw: Oktoba

en: One-to-one relationship
sw: Uhusiano wa moja-kwa-moja

en: Order
sw: Panga

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
sw: Ukurasa huu si 'mwisho', na wala hauwezi kubadilishwa kuwa int.

en: Persian
sw: Kipershia

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
sw: Tafadhali rekebisha data zilizojirudia kwa %(field)s, zinazotakiwa kuwa za kipekee.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
sw: Tafadhali rekebisha data zilizojirudia kwa %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
sw: Tafadhali sahihisha data zilizojirudia kwa %(field_name)s ,uga huu ni lazima kuwa wa pekee kwa %(lookup)s katika %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
sw: Tafadhali sahihisha thamani zilizojirudia hapo chini.

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
sw: Tafadhali aidha kusanya faili au tiki kisanduku kilicho wazi, si yote.

en: Polish
sw: Kipolishi

en: Portuguese
sw: Kireno

en: Positive integer
sw: Inteja chanya

en: Positive small integer
sw: Inteja chanya ndogo

en: Punjabi
sw: Kipanjabi

en: Romanian
sw: Kiromania

en: Russian
sw: Kirusi

en: Sat
sw: Jmosi

en: Saturday
sw: Jumamosi

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
sw: Chagua chaguo halali. %(value)s si moja kati ya machaguo yaliyopo.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
sw: Chagua chaguo halali. %s si moja kati machaguo yaliyopo.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
sw: Chagua chaguo halali. Chaguo hilo si moja kati ya chaguzi halali

en: September
sw: Septemba

en: Serbian
sw: Kiserbia

en: Serbian Latin
sw: Kilatini cha Kiserbia

en: Simplified Chinese
sw: Kichina Kilichorahisishwa

en: Slovak
sw: Kislovakia

en: Slovenian
sw: Kislovenia

en: Slug (up to %(max_length)s)
sw: Slagi (hadi %(max_length)s)

en: Small integer
sw: Inteja ndogo

en: Spanish
sw: Kihispania

en: String (up to %(max_length)s)
sw: Tungo (hadi %(max_length)s)

en: Sun
sw: Jpili

en: Sunday
sw: Jumapili

en: Swahili
sw: Kiswahili

en: Swedish
sw: Kiswidi

en: Tamil
sw: Kitamili

en: Tatar
sw: Kitatari

en: Telugu
sw: kitegulu

en: Text
sw: Maandishi

en: Thai
sw: Kithai

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
sw: `Inline foreign key` haijafanana tukio la `primary key` mama.

en: The submitted file is empty.
sw: Faili lililokusanywa ni tupu.

en: This field cannot be blank.
sw: Uga huu hauwezi kuwa mtupu

en: This field cannot be null.
sw: Uga huu hauwezi kuwa hauna kitu.

en: This field is required.
sw: Sehemu hii inahitajika

en: Thu
sw: Alh

en: Thursday
sw: Alhamisi

en: Time
sw: Muda

en: Traditional Chinese
sw: Kichina Asilia

en: Tue
sw: Jnne

en: Tuesday
sw: Jumanne

en: Turkish
sw: Kituruki

en: Ukrainian
sw: Kiukreni

en: Unknown
sw: Haijulikani

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
sw: Pakia picha halali. Faili ulilopakia lilikua aidha si picha au ni picha iliyopotoshwa.

en: Urdu
sw: Kiurdu

en: Value %r is not a valid choice.
sw: Thamani %r si chaguo halali

en: Vietnamese
sw: Kivietinamu

en: Wed
sw: jtano

en: Wednesday
sw: Jumatano

en: Welsh
sw: Kiweli

en: Yes
sw: Ndiyo

en: a.m.
sw: a.m

[ctx: abbrev. month]
en: April
sw: Aprili

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
sw: Ago.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
sw: Dis.

[ctx: abbrev. month]
en: July
sw: Julai

[ctx: abbrev. month]
en: June
sw: Juni

[ctx: abbrev. month]
en: March
sw: Machi

[ctx: abbrev. month]
en: May
sw: Mei

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
sw: Okt.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
sw: Sep.

[ctx: alt. month]
en: April
sw: Aprili

[ctx: alt. month]
en: August
sw: Agosti

[ctx: alt. month]
en: December
sw: Disemba

[ctx: alt. month]
en: February
sw: Februari

[ctx: alt. month]
en: January
sw: Januari

[ctx: alt. month]
en: July
sw: Julai

[ctx: alt. month]
en: June
sw: Juni

[ctx: alt. month]
en: March
sw: Machi

[ctx: alt. month]
en: May
sw: Mei

[ctx: alt. month]
en: November
sw: Novemba

[ctx: alt. month]
en: October
sw: Oktoba

[ctx: alt. month]
en: September
sw: Septemba

en: and
sw: na

en: aug
sw: ago

en: day | days
sw[0]: siku
sw[1]: siku

en: dec
sw: dis

en: hour | hours
sw[0]: saa
sw[1]: saa

en: jun
sw: Juni

en: mar
sw: machi

en: may
sw: mei

en: midnight
sw: usiku wa manane

en: minute | minutes
sw[0]: dakika
sw[1]: dakika

en: minutes
sw: dakika

en: month | months
sw[0]: mwezi
sw[1]: miezi

en: noon
sw: mchana

en: oct
sw: okt

en: or
sw: au

en: p.m.
sw: p.m

en: week | weeks
sw[0]: wiki
sw[1]: wiki

en: year | years
sw[0]: mwaka
sw[1]: miaka

en: yes,no,maybe
sw: ndiyo,hapana,labda
